5 SEP 2019

Palatul Parlamentului
În sala AL. I. CUZA va avea loc sesiunea plenară a evenimentului (prim-ministrul României, miniștri, discursuri ambasadori acreditați la București), urmată de sesiunea prezentărilor de țară susținute de atașații economici ai ambasadelor pentru mediul de afaceri din România cu secțiune de Q&A.

  • 09:00 – 09:50 | Intrarea C1

    Înregistrarea participanților
  • 10:00 – 10:40
    Sala Alexandru Ioan Cuza

    Mesaj introductiv
    • Ștefan-Radu OPREA, ministrul pentru mediul de afaceri, comerț și antreprenoriat;
    • Ramona-Nicole MĂNESCU - ministrul afacerilor externe (TBC);
    • Viceprim-ministru (TBC).

    Moderator:
    Paula Pîrvănescu, secretar de stat, Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat
  • 10:45 – 11:40
    Sala Alexandru Ioan Cuza

    Comunicare în Plen – Importanța creşterii exporturilor României şi a IMM-urilor
    Vor lua cuvântul:
    • Ambasadori / Șefi misiuni diplomatice

    Moderator:
    Paula Pîrvănescu, secretar de stat, Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat
  • 11:45 – 12:30
    Sala Alexandru Ioan Cuza

    Antreprenori de success
    Radu Timiș - Cris Tim
    Doina Cepalis - Te-Rox Prod
    Marius Ștefan - Autonom
    Alin Mușetescu – cel mai tânăr antreprenor al programului StartUp Nation

    Moderator:
    Paula Pîrvănescu, secretar de stat, Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat
  • 12:30 – 13:00
    Holul din fața sălii A.I Cuza

    Family photo/Coffee break
  • 13:00 – 16:30
    Sala Alexandru Ioan Cuza

    Reprezentanți economici ai ambasadelor străine acreditate în România vor susține prezentări privind oportunitățile de afaceri în țările pe care le reprezintă.
  • 13:00 – 14:00

    Ateliere de lucru - Modul I
    1. Start-up-uri – sala Constantin Stere
    Teme:
    - Variante de finanțare
    - Structuri de sprijin ale afacerilor
    - Digitalizare
    Invitați: Andreea Paul, Elena Vasilică, Adrian Panait (Director Direcția de Antreprenoriat și Programe pentru Întreprinderi Mici și Mijlocii, MMACA)
    2. Internaționalizare – sala Dimitrie Cantemir
    Teme:
    - Diplomație comercială
    - Identificarea partenerilor externi
    - Modalități de internaționalizare ale afacerilor
    Invitați: Claudiu Vrînceanu, Clara Rotescu, Bianca Grip, Horia Stan
    3. Fonduri Europene – sala Drepturile Omului
    Teme:
    Invitați: Roxana Mânzatu- ministru, MFE
    4. Smart city și mobilitate urbană – sala Avram Iancu
    Teme:
    - Inovația lucrează pentru cetățean, administrație și mediul de afaceri
    - Dezvoltarea afacerilor, o provocare permanentă pentru administrația publică și companiile de tehnologie avansată
    - E-mobility
    Invitați: Eduard Dumitrașcu
    5. Produse românești pe piețe internaționale - sala Nicolae Bălcescu
    Teme:
    - Promovarea produselor românești pe piețele externe
    - Creșterea competitivității produselor românești
    - Trenduri internaționale

    Invitați: Radu Timiș, Cristina Chiriac
    *Sesiuni în paralel – accesul participanților este deschis la toate atelierele
  • 14:00 – 15:00

    Ateliere de lucru - Modul II
    6. E-Government & Artificial Intelligence – sala Constantin Stere
    Teme:
    - Roboții și etica viitorului
    - Dezvoltarea și utilizarea inteligenței artificiale
    - Protejarea spațiului cybernetic, motor al creșterii economice și inovării Invitați: (TBC)
    7. E-commerce – sala Nicolae Bălcescu
    Teme:
    - Strategii
    - Tendințe
    - Identificarea de furnizori și piețe

    Invitați: Bianca Grip, Iulian Stanciu
    8. IT&C/R&D - sala Avram Iancu
    Teme:
    - Inovare
    - Transfer tehnologic
    - Industria 4.0

    Invitați: Camil Moldoveanu, Bogdan Stanache
    9. Comerț exterior - sala Dimitrie Cantemir
    Teme:
    - Consiliul de export
    - Rețeaua de reprezentare externă a MMACA
    - Acorduri comerciale
    Invitați: Gabriela Mihaela Voicilă – secretar de stat MMACA
    10. Banking - sala Drepturile Omului
    Teme:
    - Educație financiară
    - Produse financiare
    - Instrumente de garantare
    Invitați: reprezentanți Garanti Bank,BCR, Banca Transilvania, Exim Bank
    *Sesiuni în paralel – accesul participanților este deschis la toate atelierele
Modulele I și II (13:00-16:30) se vor desfășura în sălile Constantin Stere, Dimitrie Cantemir, Drepturile Omului, Avram Iancu, Nicolae Bălcescu, Nicolae Iorga (TBC).
De asemenea, tot în ziua de 5 septembrie 2019, de la ora 13:00, în sălile AVRAM IANCU, CONSTANTIN STERE, DIMITRIE CANTEMIR (SALONUL ALB), DREPTURILE OMULUI, NICOLAE TITULESCU se vor desfășura zece workshop-uri cu următoarele teme:
✓ E-government
✓ Mentoring pentru start-up-uri
✓ Internaționalizarea IMM-urilor
✓ Fonduri Europene 2014-2020 / 2021-2027
✓ Comerț exterior - MoU-uri și piețe externe
✓ E-commerce
✓ IT&C și R&D
✓ Banking
✓ Agricultură
✓ Smart City și mobilitate urbană


* două workshop-uri în fiecare sală (13:00-14:30 / 15:00 – 16:30)
Pe toată desfășurarea evenimentului, ambasadele acreditate la București vor avea standuri de prezentare pentru ca mediul de afaceri din România să poată avea o interacțiune directă cu atașații economici și ofertele de țară, să se poată informa direct de la aceștia despre mediul de business din țările respective.
With the support of:
Formular de Inscriere